Foropter Cihazı Nedir? - Göz Cihazları
Foropter Cihazı Nedir?

Foropter Cihazı Nedir? Yorum Yap

Foropter Cihazı Nedir?

Foropter cihazı, göz doktorları tarafından hastaların göz kusurlarını ölçmek için kullanılır. Özellikle, miyopi (yakın görme), hipermetropi (uzak görme) ve astigmatizm (gözün merkezinde bulunan ışığı odaklamakta zorluk çekme) gibi göz kusurlarını ölçmek için kullanılır. Foropter cihazı ile ölçülen veriler, göz doktorları tarafından gözlük veya kontakt lens yazımı için kullanılır.

Foropter cihazı, manuel ve dijital olmak üzere iki çeşittir.

  • Manuel Foropter Cihazı: Eski tip muayene yöntemi olarak bilinir. Fakat günümüzde hala kullanımı söz konusudur. Göz kusuruna sahip bir göz için birçok deneme yapmak gerekebilir. Bu sebeple hem hekim hem de hasta açısından biraz vakit alıcı ve yorucu olabilmektedir.
  • Dijital Foropter Cihazı: Ölçümler daha hızlı ve hassas bir şekilde yapılabilmektedir. Otomatik bir kumanda paneli ile hasta göz kusuru tespiti yapılabilir. Hem hasta hem de hekim için rahat bir kullanıma sahiptir.

Foropter cihazı ile ölçümlerde hastanın en doğru görüş açısını kazandırmak adına ölçümler uzman hekim tarafından değerlendirilerek alınır. Uzman hekim göz kusuru olan hastasından aldığı geri bildirimlere göre hasta için en uygun görüşe sahip değerleri çıkartabilir. Bu sayede gözlük kullanımı ya da kontakt lens kullanımı açısından en uygun değerlerde oluşturulmuş olur.

Başlıca Foropter Üreticileri Kimlerdir?

Foropter cihazları, marka ve modellere göre farklılık gösterse de, genellikle aşağıdaki markalar arasından seçilebilir:

  1. Topcon
  2. Reichert
  3. Shin-Nippon
  4. Haag-Streit
  5. Nidek
  6. Carl Zeiss Meditec
  7. Keeler
  8. Heine

Sonuç olarak, foropter cihazı, göz doktorları tarafından refraktif hata ölçümü için kullanılan önemli bir araçtır. Bu cihazların marka ve modellere göre farklılıklar mevcuttur. Foropter cihazlarının fiyatları, kalitesi ve özellikleri arasında değişkenlikler olabilir. Doktorlar, kendi ihtiyaçlarına ve bütçelerine göre en uygun marka ve modeli seçebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir